Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Ocak 2013

Yorumuna cevaptır sevgili arkadaşım, İstihare duası ve namazı ileBir kardeşiminin bana bıraktığı yorumu, elimden geldiği kadar cevaplamaya çalıştım Allah yardımcısı olsun Rabb'im kendi kapısından şifa ihsan eylesin inşAllah.

Yorum

ellerinize sağlık,çok güzel tarfleriniz var.ben sizden birşey rica edicem.ben ameliyat olucam gitmediğim dr.kalmadı bu günkü Allaha çok şükür sorunu anladı teşhhisi koydu.önceki ameliyat dr hatasındandı şimdi öyle çok korkuyorumki bundada sıkıntı yaşarmıyım diye.bana istihare nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz başkalarına saçma gelebilir ama bilmek istiyorum dr iyimi.bloğunuzu takip ediyorum.şimdiden tşk birde çok yakın arkadaşım yarın kanser ameliyatı olucak onada dua,edermisiniz.

Cevabım
Sevgili arkadaşım istihare yedi kereye kadar tekrar edilir istihare yap inşAllah hayırlı çıkar ama sen Allah'a dua et. Allah'a hediye gönder yani kur'an kursuna bir hediye gönder bir paket çikolata bile olsa Allah'tan şifa istersen nasibse herşeyi bilen Allah inşAllah şifa verir. Vaktinde namazları kıl farzlarından sonra salaten tuncinayı oku "vel afat" derken avuçlarını yere çevir.. Yani azimle devam et. Allah seni benim ibadetlerimden ve dualarımdan hissedar eder inşAllah...
Allah tüm hastalara şifa dertlilere deva borçlulara eda nasib eylesin..

Sağlıcakla kal Allah şifanı versin..
Aşağıda ki bilgileri dikkatli oku..(namazda birinci rekatta Kafirun suresi ikinci rekatta ihlas suresi okunur ama Kafirunu bilmiyorsan bildiğin bir sureyi oku)


İstihare: Kulun sıkıntı çektiği ve teredüte düştüğü bir konuda işi Allah'a havale ederek O'ndan hayırlısını istemektir.

Halebi;" İstihare ve iki rek'at istihare namazı nafilelerdendir." buyurmuştur.

Hazret-i Cabir radiyallahü anh'den: Rasülullah sallalahü aleyi ve sellem Kur'an-ı Kerimden bir sureyi bize nasıl öğrettiyse, bütün işlerimizde istihare etmeyi de öylece öğretir ve şöyle buyururdu:

" Sizden biriniz dünyevi bir işe yöneldiği zaman, iki rak'at namaz kılsın, sonra da şu duayı okusun:

"Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. "

"Ya ilahi! Sen bildiğin için , senden hakkımda hayırlı olanı bildirmeni isterim. Ve kudretin yettiği için ben senden kuvvet ve ta'at dilerim. Hayra ermemi senin büyük fazl u kereminden niyaz ederim. Çünkü sen her şeye kadirsin, bense kadir değilim. Sen her şeyi bilirsin, bense bilemem. Sen gayblara da tamamen vakıfsın.

Ya Rabbi! Sen bilirsin, eğer bu iş; benim dinim, yaşayışım, akıbet-i emrim, dünyam ve ahiretim hakkında hayırlı ise bunu bana nasib ve müyesser eyle.Sonra bunda benim için feyz ve bereket vücuda getir. Ve eğer bu iş,benim dinim,hayatım ve akıbet-i emrim hakkında, dünyevi ve uhrevi hususlarda benim için bir şer ve zarar varsa bunu benden çevir. Beni de bundan çevir.Bunun için gönlümde meyil bırakma ve benim için hayır nerede ise müyesser et. Sonra da beni bu mukadder hayr ile hoşnud buyur. Ey Kerim olan Halikim."

Bu duanın ardından ihtiyacını Cenab-ı Hakk'a arzeder. İstihare neticesinde hissettiği galib kanaat istikametinde hareket eder.(Halebi)

Bir başka hadiste ise:

-"İstihare eden zarar görmez. İstişare eden pişman olmaz."

Diğer bir hadiste:

-" Fetvayı kalbinden iste, çünkü o hayra karşı mutmain, şerre karşı muzdarip olur. Müftüler her ne kadar fetva verse de, gönlünün ızdırap duyduğu şeyi yapma." buyurulmuştur.

Bu tür istihare uyanıkken yapılabilirse de, alimler tarafından uykuda yapılan istihare daha uygun müteala edilmiştir. İki rek'at istihare namazından sonra yukarıdaki duayı okuyan ve ihtiyacını Hakk'ın yüce huzuruna arzeden ve öylece uyuyan mürid; rü'yasında beyaz renkli temiz birşey, Mushaf-ı şerif, mescid gibi güzel bir yer, alim, şeyh ve benzeri büyük bir kimse görürse niyet ettiği husus hayırlı olacak demektir. Eğer rü'yasında çirkin, haram ve beğenilmeyen bir şey görürse istiharesini yedi defaya kadar tekrar etmesi gerekir ki gördükleri şeytani ve nefsani bir aldatmaca olmasın. Rahmani olsun. Zira şeytan zikir telkini ve tarikat alma gibi hayırlı bir işe teşebbüse rıza göstermez. Zikir,ayat-ı kiram ve ahadis-i şerife ile sabit hayırlı ve şer'-i şerife uygun bir harekettir. Ayrıca namaz, oruç, hacc, zekat ve zikir gibi kitap ve sünnette sabit hususlarda istihare yapılmaz. Bunun dışında Meşayih-ı kiram, hayırlı bir işin zamanlaması ve şeyhin seçimi gibi konularda istiharenin müstehab olduğuna hükmetmişlerdir. Yapılması düşünülen ve neticesi hakkında tereddüde düşülen diğer hayırlı işler konusunda istihare yapılması, işin Hakk'a havale edilerek hayırlı olanın istenmesi daha uygun görülmüştür. Nitekim bir hadisi şerifte:

" Bir işi iyice düşünüp karar verdikten sonra neticesini hayır görürsen yap. Zararlı görürsen o işten vazgeç, yapma" buyurulmuştur.

kaynak

FETVA'YI EŞ ŞEYH EL-HAC MUSTAFA ANAÇ ÇORUMİ
4 yorum:

 1. Allah sizden razı olsun.hadiste okuduğum söz beni şok etti.fetvayı kalbinden yap ,gönlünün ızdırap duyduğu şeyi yapma ben o kadar kalın kafalıyımki gönlümün sıkılıp ,ayaklarım geri gitmesinin nedenini ozaman anlayamadım ne yazıkki.rabbim beni uyarmış ama anlamadım tam 7 aydır gece uyuyamıyor,yemek yiyemiyor hayattan mutluluk nedir unuttum.sadece ağlıyorum ama geçiçek inanıyorum.buda geçicek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah içinize yaşama sevinci doldursun bu imtihanınızı atlatmayı nasib etsin inşAllah..
   Tekrar hayata tertemiz bir sayfayla başlamanızı dilerim.
   Neler geçmediki tabii bu da geçer gönlünüzü ferah tutun..

   Sil
 2. Allah yardımcısı olsun bende elimden geldiğince dua ederim,
  bizimle paylaştığın için yüreğinden öpüyorum haberdar olmuş olduk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim dualarında beni de unutma.. İnşAllah kardeşimiz durumundan haberdar eder bizi..

   Sil

Blog Archive♥

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Tarif Dunyam Template by Ipietoon Cute Blog Design