Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

19 Mart 2013

Kuru Fasulyeli Salata


Herkese iyi akşamlar, sağlıklı günler ve bol salatalı öğünler dilerim. Tarif etmeye bile değmez görüntü zaten kendini ele veriyor..

Malzemeler
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
2-3 adet domates
2-3 adet çarliston biber
1 küçük baş soğan (taze soğan daha güzel gider)
1 ortaboy havuç rendesi
3-4 yemek kaşığı çiçek yağı veya zeytinyağı
İstediğiniz miktarda limon sıkılır ve tuz ilave edilir.

Tüm malzemeleri istediğiniz ebatta doğrayıp yağ ve limon ekledikten sonra servis yapabilirsiniz afiyet şifa olsun..
Faydaları
Baklagillerden olan kuru fasulye tam anlamı ile bir Protein deposudur. İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmadığı için kuru fasulye vejetaryen beslenme için de iyi bir alternatif yiyecektir.
Kuru fasulye Sağlıklı beslenme diyetleri için de rahatlıkla tercih edilebilecek bir yiyecektir. Protein ve anorganik Tuzlar açısından çok zengin olan kuru fasulye, kemik yapısının güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kuru fasulye sinirleri de kuvvetlendirir.
Gıda uzmanları üzerinde önemle durulması gereken konunun, kuru bakliyatın pişirilmesi olduğunu belirtiyor. Çünkü dikkatli pişirilmediğinde vitamin ve Mineral değerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebilmektedir.
Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 8 Saat Suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gereklidir.
Baklagillerin Gaz yapmasını önlemek için ıslatmak gerekir. Çeşidine ve mevsimine göre değişen sürelerde yapılan ıslatmayla baklagillerdeki gaz yapıcı etken olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bir Gün suda bekletilip pişirilmelidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Archive♥

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Tarif Dunyam Template by Ipietoon Cute Blog Design