Patates Kavurması ve Peygamberimizin (sav) Duası Enfal Suresi 9.ayetin nuzulü


Haşlamış olduğunuz patatesleri bol soğan çarliston biber ve domates ile kavurabilirsiniz baharatı  damak tadına göre ayarlama yapın afiyet şifa olsun..
Misafirlerim çayın yanına çok beğendiler ben biraz acılı yaptım tavsiye ederim..


İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Bana Ömer İbnu'l-Hattab radıyallahu anh anlattı. Dedi ki: "Bedir günü olunca, Aleyhissalatu vesselam müşriklere bir baktı. Onlar bin kişiydiler. Halbuki ashabı üçyüzondokuz kişi. Hemen kıbleye yönelip, ellerini kaldırdı. Rabbine sesli olarak şöyle dua etmeye başladı:

"Ey Allahım! Bana vaadettiğin (zaferi) yerine getir. Allahım! Bana zafer ver! Ey Allahım, eğer ehl-i İslam'ın bu bölüğünü helak edersen artık yeryüzünde sana ibadet edilmeyecek!"

Ellerini uzatmış olarak yakarmalarına öyle devam etti ki, rıdası omuzundan düştü. Bunu gören Ebu Bekir radıyallahu anh yanına gelerek rıdasını aldı omuzuna attı, sonra arkasından yaklaşıp:

"Ey Allah'ın Resûlü! Rabbine olan yakarışın yeter. Allah Teala Hazretleri sana vaadini mutlaka yerine getirecek!" dedi. O sırada aziz ve celil olan Allah şu vahyi inzal buyurdu: "Hani siz Rabbinizden imdâd taleb ediyordunuz da O da: "Muhakkak ki ben size meleklerden birbiri ardınca bin(lercesi ile) imdad ediciyim" diyerek duanızı kabul buyurmuştur" (Enfal 9). Gerçekten Hak Teala Hazretleri o gün meleklerle yardım etti."

Müslim, Cihad 58, (1763); Buhari, Megazi 4; Tirmizi, Tefsir, Enfal (3081); Ebu Davud, Cihad 131, (2690).


2 yorum:

 1. Merhabalar, ellerinize sağlık. patates kavurmanız çok güzel ve leziz görünüyor.Peygamber Efendimiz (s.a.v) duası paylaşımların en güzeli.

  Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Allah Razı olsun saygılar bizden efendim..

   Sil